Majówka nad Soliną
2017-04-28

Pytanie, które zawarte zostało w tytule powiedzielibyśmy, że jest retoryczne - czy wybrać się nad Solinę właśnie w długi weekend majowy ? Postaramy się przedstawić kilka powodów dla których weekend majówkowy w tym terminie nad Jeziorem Solińskim, i w całych Bieszczadach jest nie tylko dobrym pomysłem. Bo przecież region Solina jest atrakcyjny pod wieloma względami, również w majówkowym terminie :-). Ale po kolei, krok po kroku przedstawimi argumenty za, czyli plusy dodatnie...

W tym roku weekendowy termin majówkowy w połączeniu z kilkoma, dodatkowymi wolnymi dniami urlopowymi może dla niektórych potrwać nawet do 10 dni !!! Czyli konkludując nasze plany urlopowe mogą rozpocząć się od 28 kwietnia (piątek) i potrwać, aż do niedzieli -  7 maja. Co prawda aura pogodowa i słoneczna może poddać nas dużej próbie cierpliwości, ale urodzaj atrakcji i imprez kulturalnych oraz sportowych nad Soliną i okolicy może zrekompensować wszelki minusy pogodowe ;-)

Majówka będzie pełna atrakcji, bez względu na pogodę. A jak weekend majowy będzie wyglądać nad Soliną i innych miejscowościach nad Jeziorem Solińskim ? Pierwsze wydarzenie, które zauważyliśmy i odbywa się corocznie w tym samym terminie, czyli weekendu majowego to tradycyjne Dni Gminy Solina, znane jako Solińska Majówka. Tegoroczne dni Soliny potrwają aż 5 dni, i odbędą się w terminie 29 kwietnia – 3 maja. Wszystkich przebywających w powyższym terminie w regionie zapraszamy do  Polańczyka i Solina, a na koniec ponownie do Polańczyka i uczestnictwa w wydarzeniu Solińskiej majówki.

2 i 3 maja zapraszamy do siedziby Ursa Maior w Uhercach Mineralnych, na I Bieszczadzki Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Dzikie Jest Piękne”. W programie festiwalu wycieczki,  wykłady i warsztaty, oraz pokazy filmów i spotkania z wybitnymi fotografami i przyrodnikami. Jednym z gości festiwalu będzie znany dziennikarz i przyrodnik Adama Wajrak, autor bestsellerowej książki Wilki. W ramach festiwalu odbędzie się koncert Orkiestry Świętego Mikołaja (2 maja). A jak możemy przeczytać na stronie organizatora, wstęp na festiwal wolny !!!

Gdybyśmy jednak zanudzili się uczestnictwem w festiwalu i degustacją znanych napojów w rodzaju izotonicznych, oferowanych przez browar Ursa Maior, albo chcieli spędzić bardziej aktywnie i na sportowo majówkowy weekend, to po  sąsiedzku zapraszamy do odwiedzenia Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych  i spalenia ewentualnego nadmiaru kalorii.

Od 29 kwietnia wypożyczalnia Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych rozpoczyna swój trzeci sezon działalności. Miejmy nadzieję, że nie ostatni... bo każdy wcześniejszy okazywał się nie tylko turystycznym sukcesem, ale też znakomitą formą uzupełnienia pobytów turystycznych i weekendowych nad Soliną  i spędzeniem trochę bardziej aktywnego wypoczynku z Bieszczadami. A przejazd drezynami rowerowymi po kultowej linii kolejowej nr 107 jest nie lada atrakcją turystyczną, a widoki na trasie zapierają dech w piersiach. Szczególnie, co ważne podkreślenia, drezyny napędzane są siłą ludzkich mięśni, podobnie jak ma to miejsce z rowerami :-). Stacja Uherce Mineralne, która zarazem jest główną wypożyczalnią i bazą bieszczadzkich drezyn jest miejscem godnym odwiedzenia, zważywszy na jej artystyczny wygląd i nie tylko, ale to każdy turysta przebywający na miejscu będzie mógł przekonać się na żywo. I pogoda w przypadku przejażdżką drezynami po torach kolejowych nie jest priorytetowa. Oczywiście pod warunkiem braku deszczu... na co liczymy, ale nie możemy zagwarantować, rzecz jasna.

Przewozy Regionalne POLREGIO na długi majowy weekend uruchamia nowe połączenie z Bieszczadami, a dokładniej pociąg na trasie Rzeszów – Łupków – Rzeszów. Jest to dodatkowym ułatwieniem transportu komunikacyjnego w Bieszczady, z którego zapewne wielu turystów skorzysta.

Tak czy siak, bardzo gorąco pragniemy (pomimo niepewnej prognozy pogody) zachęcić turystów i gości w długi majowy weekend nad Jezioro Solińskie, do miejscowości Polańczyk, Solina i innych. Zaplanowanych zostało wiele wydarzeń, które są warte zobaczenia. Solina czeka na każdego z Państwa.