Dom Wielkiej Niedźwiedzicy zasilany w 100 procentach własnym prądem ze słońca
2019-02-28

Bieszczadzki browar Ursa Maior, znany również pod nazwą Dom Wielkiej Niedźwiedzicy zlokalizowany w Uhercach Mineralnych prawdopodobnie jako pierwszy w Europie od jakiegoś czasu stał się zasilany w 100 % własnym prądem słonecznym.


„Całość produkowanego prądu będzie wykorzystywana do produkcji piwa co sprawia, że prawdopodobnie będziemy jedynym w Europie browarem rzemieślniczym który w 100 procentach jest zasilany własnym prądem ze słońca. Samo Centrum Bieszczadzkich Smaków Ursa Maior, którego częścią jest browar będzie samowystarczalne w 65% pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. W momencie gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie prąd ze słońca jest przekazywany do lokalnej sieci energetycznej” – powiedział dr Andrzej Czech, wiceprezes spółki Ursa Maior (łac. Wielka Niedźwiedzica) będącej właścicielem browaru w Uhercach Mineralnych.

Począwszy od 2019 roku na wszystkich etykietach produktów Ursa Maior spod znaku Wielkiej Niedźwiedzicy będzie umieszczone specjalne logo o energii słonecznej, pozwalające rozpoznać że dany produkt został wyprodukowany dzięki energii słonecznej. Generator fotowoltaiczny o mocy 50 kWp zajmuje 293 m2 dachu zorientowanego idealnie na południe. Składa się z 175 modułów fotowoltaicznych najnowszej generacji. Dzięki instalacji fotowoltaicznej Ursa Maior uniezależni się od rosnących cen prądu, uniknie emisji prawie 30 ton dwutlenku węgla rocznie, a zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu około 6 lat.

„W głównej części browaru, przy barze dostępnym dla wszystkich odwiedzających umieściliśmy monitor, który na żywo pokazuje bieżącą produkcję prądu ze słońca, redukcję CO2, oraz przychody ze sprzedaży prądu do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Planujemy również prowadzenie szkoleń z zakresu energii słonecznej dla wszystkich chętnych. Dodatkowo zamontowaliśmy energooszczędne oświetlenie i inne odbiorniki prądu i wprowadziliśmy specjalne układy sterowania, które zapewnią 20% oszczędności energii elektrycznej” – dodaje Andrzej Czech.

Browar Ursa Maior jest odwiedzany przez kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie. Pod jednym dachem mieści również salę degustacyjną i kinową, galerię sztuki, sklep z własnymi produktami i zaprzyjaźnionych artystów, Wytwórnię Octu, oraz Punkt Informacji Turystycznej działający w lecie.

Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa własnego magazynu energii oraz pojazdu elektrycznego do transportu piwa.

Budowa elektrowni słonecznej to kolejny etap, który sprawia że Ursa Maior może być modelowym rozwiązaniem w sprawach ochrony środowiska.

Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem i degustacją lokalnych produktów Ursa Maior zapraszamy przez cały w odwiedziny do Domu wielkiej Niedźwiedzicy

Więcej informacji na filmie: https://youtu.be/SOwFnNqXWCU
Kontakt: andrzej@ursamaior.pl i www.ursamaior.pl