Wołanie z Połonin - II wydanie
2007-01-12

Wydawnictwo RUTHENUS wznowiło ubiegłoroczny bieszczadzki hit wydawniczy, wyczerpany w jesieni - WOŁANIE Z POŁONIN. Opowieści bieszczadzkich goprowców. II poprawione wydanie ukazało się na rynku księgarskim 10 stycznia 2007.

Edward Marszałek o książce:
Książkę „Wołanie z Połonin” tak naprawdę napisało samo życie. O kilkudziesięciu jego górskich epizodach opowiedzieli w niej bieszczadzcy goprowcy. Spośród prawie 1,5 tysiąca akcji i wypraw ratunkowych oraz kilkunastu tysięcy interwencji będących udziałem ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR w okresie jej istnienia, wybrałem te, które w sposób przekrojowy pokazują różnorodność zdarzeń w naszych górach. Wszystkie opowiadania są relacją z pierwszej ręki; pochodzą od ludzi, którzy rzeczywiście brali osobisty udział w akcji. Dzielą się oni nie tylko wspomnieniami, ale i refleksją na temat dramatów tragedii. Dobrze wiem, że niełatwo było skłonić Kolegów do opowiadania o ratowniczych wyprawach - to tematy stanowiące swego rodzaju górskie tabu, i – świadomie czy podświadomie – pomija się je w codziennych rozmowach.

Elżbieta Dzikowska:
Z GOPR-em było związane całe moje bieszczadzkie życie, jego doświadczenia i radości. Pierwszą, po latach nieobecności, noc w Bieszczadach spędziłam w goprówce w Ustrzykach Górnych, budynek nr 13, w pokoju nr 13 i wiążę odtąd z tą liczbą nie pecha, a szczęscie. Zaprzyjaźniłam się wtedy nie tylko z górami, ale także z goprowcami, niezwykłymi ludźmi honoru i wielkiej odpowiedzialności; te przyjaźnie trwają do dzisiaj – odnawiam je i utrwalam podczas corocznych pobytów w najpiękniejszych moim zdaniem górach świata. W dzień wędruję po bieszczadzkich szlakach, wieczorami – słucham goprowskich wspomnień i opowieści. Cieszę się, że przywołuje w tej książce ratownicze goprowskie przygody mój przyjaciel, Edward Marszałek, bo ma nie tylko wspaniały dar opowiadania, ale także wzbudza wielkie zaufanie, więc otwierają się przed nim serca oraz głowy.

WOŁANIE Z POŁONIN II WYDANIE - POPRAWIONE
Edward Marszałek (red.), Grzegorz Chudzik (wstęp), Michał Jagiełło (wprowadzenie)
oprawa twarda szyta, stron 224 + 32 strony barwnej wkładki ilustracyjnej, mnóstwo czarno-białych i barwnych ilustracji (fotografii), schematyczna mapa rejonu działania bieszczadzkiej grupy GOPR, książka wydana ku pamięci zmarłych Ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Krosno 2007