solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl

Bieszczadzkie Centrun Nordic Walking w otoczeniu Jeziora Myczkowieckiego
2011-12-17wydrukuj news

Z inicjatywy Ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego „Caritas” w Myczkowcach i Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku przy wsparciu gmin Solina i Olszanica oraz Nadleśnictw Lesko i Ustrzyki Dolne latem 2011 r. w otoczeniu Jeziora Myczkowieckiego wytyczono 18 tras spacerowych Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. Powstały one w oparciu o istniejącą już w terenie, a zwłaszcza w ekomuzeum „W Krainie Bobrów” oraz w otoczeniu Bóbrki sieć szlaków spacerowych i ścieżek przyrodniczych. W realizacji przedsięwzięcia i prowadzonych pracach znakarskich w terenie uczestniczyli częściowo mieszkańcy Myczkowiec, Bóbrki, Zabrodzia, Orelca, Zwierzynia i Uherzec. Poznali oni teren wokół własnych miejscowości oraz zasady znakowania i konserwacji znaków szlaków turystycznych. Jeśli w przyszłości te społeczności lokalne zadbają o ich pielęgnowanie i bieżące utrzymanie, to ta część Bieszczadów stanie się niebawem bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Wzięcie w opiekę poszczególnych odcinków tras przez niektórych właścicieli bazy noclegowej przyczyni się niewątpliwie do podniesienia ich dostępności i wydłużenia sezonu turystycznego.

Trasy spacerowe bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking połączyły 9 miejscowości: Myczkowce – Zwierzyń – Kostryń – Glinne - Uherce Mineralne – Orelec – Bóbrkę – Zabrodzie i Solinę na obszarze trzech gmin: Lesko, Olszanica i Solina. Tworzą one dziś najgęstszą w Bieszczadach sieć szlaków, które łączą najcenniejsze na tym obszarze osobliwości przyrodnicze tj. cztery rezerwaty przyrody (Nad Jeziorem Myczkowieckim, Przełom Sanu pod Grodziskiem, Bobry w Uhercach i Koziniec), pięć pomników przyrody: (Kamień Leski, Skałki pod Kostryniem, Ostaniec nad Orelcem - zwany kamiennym sercem macochy, Wychodnie skalne w pasmach Kozińca i Berda, Wodospad na rzece Olszance) z sześcioma dużymi kompleksami lasów w pasmach Żukowa, Kozińca, Michałowca, Berda, Grodziska i Czulni oraz występującą w nich bogatą fauną i florą.

Nowością są dwie trasy spacerowe: jedna prowadząca wokół Jeziora Myczkowieckiego w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika i druga przystosowana do poruszania się na wózku inwalidzkim (z osobą towarzyszącą) w najpiękniejszym przełomie Sanu między Zwierzyniem a Grodziskiem. Obie powstały w porozumieniu z Dyrektorem Zespołu Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce i Nadleśnictwem w Lesku. Już latem, br. cieszyły się one niezwykłą popularnością wśród turystów, którzy mogli podziwiać piękno krajobrazu w otoczeniu tego sztucznego zbiornika wodnego spacerując wzdłuż jego linii brzegowej lub w malowniczym przełomie Sanu pod Grodziskiem odwiedzając „cudowne źródełko” w Zwierzyniu.

Każda z wymienionych miejscowości posiada dziś od 3 do 9 własnych tras spacerowych o lokalnych nazwach i dzięki nim bogatszą ofertę wypoczynku. Na przykład: Solina i Zabrodzie otrzymały połączenie z Bóbrką, Orelcem, Uhercami, Myczkowcami, Zwierzyniem, Kostryniem, Glinnem i Leskiem, a wszystkie z wymienionych z Jeziorem Myczkowieckim i Solińskim. Dziś turyści z Myczkowiec mogą wyruszyć na 9 tras, ze Zwierzynia, z Orelca i z Bóbrki na 5 tras, a z Zabrodzia, Kostrynia, Glinnego i Uherzec na 3 trasy spacerowe.

Niektóre z nich np. „Śladami bobrów do Uherzec”, „Śladami rysia w pasmach Kozińca i Żukowa” czy „Śladami wilka w paśmie Żukowa” cieszą się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych wędrówkami ścieżkami leśnymi. W tej okolicy można podziwiać bogactwo runa leśnego, flory i fauny tego obszaru, rozpoznawać tropy rzadkich zwierząt. Niezapomnianą pamiątką pozostają własne zdjęcia zwierząt leśnych, rzadkich gatunków ptaków, kwiatów, ziół, grzybów, mieszkańców lasu czy malowniczego krajobrazu. Powstały one w porozumieniu z Nadleśnictwem Ustrzyki Dolne i prowadzą po istniejących od kilku lat ścieżkach przyrodniczych ekomuzeum „W Krainie Bobrów”.Dla ułatwienia wędrówek w siedmiu miejscowościach ustawiono duże plansze informacyjne (2 x 2 m) z trasami naniesionymi na mapę obejmującą obszar od Soliny po Lesko, Olszanicę, Hoczew, Średnią Wieś i Myczków wg. projektu Wydawnictwa Kartograficznego Compass z Krakowa. Ponadto przy parkingu w Ośrodku „Caritas” w Myczkowcach oraz przy wejściu na każdą ze ścieżek spacerowych umieszczono dodatkowo plansze informacyjne (90 x 150 cm) z mapką i opisem każdej z nich wraz z kilkoma zdjęciami osobliwości występujących na danej trasie.

Wszystkie trasy, historia oraz atrakcje miejscowości, przez które wiodą powyższe szlaki opisane są w bogato ilustrowanym przewodniku turystycznym pt. „Myczkowce i okolice – przewodnik po trasach pieszych ekomuzeum „W Krainie bobrów” i otoczeniu Jeziora Myczkowieckiego” autorstwa Marii i Stanisława Orłowskich wydanym przez Ośrodek „Caritas” w Myczkowcach. Podany jest w nim szczegółowy przebieg każdej z tras, jej mapka i liczne fotografie. Na końcu przewodnika zamieszczono dodatek zawierający bogaty zbiór fotografii roślin i zwierząt, jakie można spotkać na trasach (łącznie 192 strony i 460 barwnych fotografii).

Wydawnictwo Compass z Krakowa wydało nową, szczegółową mapę Jezioro Myczkowieckie i okolice w skali 1 : 25 000. Na niej przedstawione są trasy spacerowe i jedna prowadzącą szlakami komunikacyjnymi do przejazdu rowerem lub samochodem. Każda z tych 19 tras tworzy pętlę. Oznakowano je piktogramami ułatwiającymi odbywanie wędrówek, które ułatwią też rozmieszczone w terenie na słupach drogowskazy kierunkowe z podanym orientacyjnym czasem wolnego spaceru i odległością w kilometrach.

Bieszczadzkie Centrum Nordic Walking powstało w atrakcyjnej turystycznie części Pogórza Bieszczadów sąsiadującej z Jeziorem Myczkowieckim i powinno odciążyć częściowo obszary chronione Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz jego otuliny. Bogata biocenoza tej części Bieszczadów i łagodna konfiguracja terenu z wieloma miejscami widokowymi powinna stanowić zachętę do odbywania ciekawych, krótkich spacerów lub dłuższych wędrówek po tej malowniczej okolicy. Jest nową ofertą turystyczną dla gości odwiedzających Bieszczady, a zwłaszcza dla miejscowości położonych w pobliżu bieszczadzkich jezior.

Oznakowane trasy prowadzą dolinami i niewielkimi wzniesieniami nie przekraczającymi 500 m n.p.m. poza Czulnią (576 m) k. Leska, na którą można wejść łagodnie od strony Glinnego czy Kostrynia. Tworzono je głównie dla rodzin z dziećmi, wycieczek szkolnych, a także osób starszych poszukujących ciszy i bezpośredniego kontaktu z przyrodą o każdej właściwie porze roku. Nawet zimą można pokonywać je w obuwiu turystycznym lub - przy większym śniegu - na rakietach śnieżnych. Myślę, że warto poznać ten uroczy zakątek Bieszczadów i wędrować nimi z korzyścią dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Stanisław Orłowski
Komentarze do newsa:   dodaj swój komentarz

Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Kapio domki k/Soliny
Rabe noclegi
Statek Tramp Polańczyk
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Domki Zawoz
Chatka Wariatka Solina
Domki Zawóz
Noclegi Nad Solina
Zielony Ruczaj
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Trojslady Bieszczady
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.