Jezioro Solińskie imponuje długością urozmaiconej linii brzegowej dochodzącej do 150 km. W odnodze Sanu rozlewa się do 27 km dł. i 16 km w odnodze rzeki Solinki. Nic dziwnego, że tak czyste i malowniczo położone jezioro górskie przyciąga wielu wędkarzy i wielbicieli odpoczynku na wodzie.
Jeziora Solińskiego nie da się objechać samochodem. Można je za to opłynąć i tę formę turystycznego poznania szczególnie polecamy. Po zalewie kursują statki spacerowe z Soliny i statek Tramp z Polańczyka. Dzięki nim turyści mogą poznać najciekawsze zakątki tego malowniczego akwenu. Wciskające się licznymi fiordami w otaczające wzgórza górskie jezioro dostarczy wielu emocji z okrywania piękna, które do tej pory uchodziło naszej uwadze. Kwitnące wczesną wiosną w lasach pozostałości dawnych sadów, samotne czereśnie i drzewa owocowe, soczysta zieleń lata i gorące pejzaże jesieni będą niespodzianka dla każdego odkrywcy odwiedzającego te strony w różnych porach roku.
Niemal każdy z ośrodków wczasowych dysponuje własną przystanią i sprzętem pływającym. Dziś można wypożyczać kajaki, łodzie do żeglowania i rowery wodne w Solinie, Myczkowcach, Polańczyku, Jaworze, Teleśnicy Oszwarowej, Chrewcie, Rajskiem, Zawozie i Wołkowyi.
Przejście piesze z plecakiem wokół jeziora jest jeszcze mało popularną formą wypoczynku z uwagi na brak wytyczonych szlaków spacerowych. Jednak nieliczni wielbiciele intymnego kontaktu z naturę wybierają coraz częściej tę formę turystycznego poznania nieznanych zakamarków bieszczadzkiej krainy. Taka wyprawa wokół Jeziora Solińskiego zajmuje 6 dni i pozwala na poznanie osobliwości jego otoczenia, samotnych dzielnych osadników, opuszczonych wsi, bogatej flory i fauny. Na szczególną uwagę zasługują miejsca widokowe okolic Horodka, Rajskiego, Chrewtu, Sokolego, Zatoki Teleśnickiej i Jawora.
Cały obszar Jeziora Solińskiego jest strefą ciszy. Nie wolno na nich używać sprzętu motorowodnego, lecz wyłącznie łodzie pływające pod żaglami lub za pomocą wioseł. Szczególnie dobre warunki do żeglowania występują tutaj w czerwcu oraz we wrześniu i w październiku. Zmienne porywiste wiatry pozwalają wówczas pływającym żaglówkami na wykazanie się pełnymi umiejętnościami żeglarskimi.
|