|
Rajskie ( 430 m) - jest miejscowością przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, położoną nad malowniczą zatoką przy ujściu Sanu do Jeziora Solińskiego w odl. km od Leska. Najstarsza wieś nad górnym Sanem, położona u ujścia rzeki do Zalewu Solińskiego.
Nazwa "Rajskie" pochodzi prawdopodobnie od słowa "orne" i wbrew obiegowym opiniom, nie ma nic wspólnego z pięknem okolicy.
Obecne usytuowanie i kształt wsi znacznie odbiega zresztą od jej stanu pierwotnego, od czasu, kiedy to w latach sześćdziesiątych, znaczną część osady zalały wody nowopowstałego wówczas Zalewu Solińskiego (pod wodą znalazła się między innymi klasztorna kaplica sióstr zgromadzenia św. Wincentego, przez wiele lat wyłaniająca się z jeziora przy niskim stanie jego wód). Dziś atrakcyjne usytuowanie wsi przyciąga tu wciąż wielu turystów, których trzon stanowią jednak amatorzy wędkowania (są tu jedne z najlepszych łowisk w Bieszczadach), a także zwolennicy ciszy i kontaktu z naturą (co zapewnia sąsiedztwo Otrytu).
Na uwagę turystów zasługują:
Letnia baza domków wczasowych Sanockiego Przedsiębiorstwa Nafty i Gazu z czynnym latem kąpieliskiem nad zalewem solińskim i wypożyczalnią sprzętu pływającego, nowy całoroczny obiekt noclegowy Centrum Wolontariatu Archidiecezji Przemyskiej, urocza dolina Sanu z bezpośrednim sąsiedztwem Parku krajobrazowego Doliny Sanu stanowiącego otulinę BPN z dużą ilością zwierząt puszczańskich i prawdziwymi uroczyskami, widokowe odkryte wzgórza nad zatoką Jeziora Solińskiego dające rozległe panoramy od nowego kościoła na okolicę i wciśniętą w okoliczne wzgórza malowniczą zatokę "bieszczadzkiego morza".
Warto zobaczyć:
- Panoramę Jeziora Solińskiego z odkrytego grzbietu nad rzymsko-katolickim kościołem filialnym parafii w Wołkowyi.
- Retorty prowadzące suchą destylację węgla (3 miejsca),
- Malowniczy przełom Sanu przeciskającego się między masywem Tołstej a pasmem Otrytu,
- Uroczą dolinę po wsi Studenne, w której zimą przebywają żubry. Okazja do fantastycznych zdjęć króla puszczy bieszczadzkiej.
- Ruiny, wysadzonej w powietrze 24 marca 1980 roku, miejscowej cerkwi parafialnej.
- Kurhan, będący pamiątką po istniejącym tutaj w XII w. grodzisku.
- Pozostałości kopalni ropy naftowej w południowej części wsi.
- Malowniczą kapliczkę na cyplu jeziora, w pobliżu dawnego domu gen. Zygmunta Berlinga.
|