|
Myczkowce noclegi |
|
|
|
|
Myczkowce (ok. 360 m n.p.m.) - położone u stóp Grodziska (556 m) i Michałowca (464 m) są jedną z najstarszych wsi w Bieszczadach i miejscowością letniskową położoną na prawym brzegu Sanu w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Myczkowieckiego. Jego powstanie ożywiło wieś i okolicę. To sztuczne jezioro ma do dziś spore znaczenie dla rozwoju rekreacji i wypoczynku w całej okolicy. Ze względu na bliski dostęp do wody powstały tutaj ośrodki wypoczynkowe, campingi, domki wczasowe, harcerski ośrodek wypoczynkowy, gospodarstwa agroturystyczne, przystanie żeglarskie, kryty i letni basen kąpielowy oraz stadnina koni "Eden" w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym "Caritas".
Sieć szlaków spacerowych: żółty do Orelca, w pasmo Żukowa, Olszanicy, Rudenki i Wygnanki, zielony łącznikowy z Żukowa przez Uherce do "Caritas", zielone ścieżki przyrodnicze, niebieski szlak spacerowy okalający Jezioro Myczkowieckie oraz szlak zielony pieszy górski Zagórz - Lesko - Wołkowyja - Krysowa i BPN łączą tę miejscowość z całą okolicą i bieszczadzkimi jeziorami.
Ta letniskowa dziś wieś posiada hotel Energetyk, Ośrodek Wyp. Bieszczady z basenem krytym, Ośrodek Rehabilitacyjno Wypoczynkowy "Caritas" ze stadniną koni "Eden", Harcerską Bazę "Berdo", rodzinne domki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, wypożyczalnie sprzętu pływajacego, sklepy, restaurację, bary, kawiarnie, sezonowe punkty gastronomiczne, szkołę, przedszkole, parafię rz. kat., dom strażaka, boiska sportowe i dogodne połączenia komunikacyjne z całą okolicą.
Atrakcje turystyczne Myczkowca i najbliższej okolicy:
- zapora wodna na Sanie tworzy sztuczne Jezioro Myczkowieckie o pow. 2 km2. Jej budowę rozpoczęto jeszcze w okresie międzywojennym, a dokończono w latach 1956 - 1960. Jest pierwszą budowlą hydroenergetyczną wzniesioną w Polsce w okresie powojennym. Charakterystyczną jej cechą jest oddzielnie stojąca elektrownia w zakolu Sanu w Zwierzyniu (po przeciwległej stronie stoku Grodziska), do której woda doprowadzona jest ze zbiornika wykutą w skale sztolnią o średnicy 4,5 m.
- pomnik przyrody "Skałki Myczkowieckie" nad Sanem, ok. 1000 m poniżej w tych stronach spotykaną ciepłolubną roślinnością naskalną. W szczelinach skalnych gnieżdżą się liczne gatunki ptaków, które zakładają w tym bezpiecznym dla nich miejscu gniazda lęgowe i przez cały niemal rok wspaniale koncertują. Rozciąga się z zapory. Jest to unikalna ściana skalna długości ok. 600 m, wys. 69 m porośnięta rzadko nich wspaniała panorama na Myczkowce, a od punktu widokowego odchodzi do Orelca żółty szlak spacerowy.
- "cudowne źródełko" w przełomie Sanu w Zwierzyniu (w pobliżu elektrowni) z mineralną wodą leczniczą
- stadnina koni "Eden" w Ośrodku "Caritas" z krytą ujeżdżalnią i 10 konikami (w tym hucuły),
- duże rzadkie ptaki wodne - prawdziwe osobliwości ornitologiczne - w przełomie Sanu w Zwierzyniu, gdzie najczęściej można podziwiać żerujące czarne bociany i czaple siwe.
- jedyny na Podkarpaciu faunistyczny rezerwat przyrody "Bobry w Uhercach" w odl. 2 km.
- Nowe krajobrazowo-leśne rezerwaty przyrody: "Przełom Sanu w Zwierzyniu" na stoku Grodziska 556 m i "Nad Jez. Myczkowieckim" na stoku Berda 577 m, "Koziniec" 28,68 ha
|