Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl |
Zakończenie projektu Stowarzyszenia Orelec "Pozarządowa dźwignia gminy"
2009-09-29
Zakończenie projektu Stowarzyszenia Orelec "Pozarządowa dźwignia gminy" w partnerstwie z Gminą Olszanica i Bieszczadzką Fundacją Rozwoju Postaw Twórczych Orelec Gala.
15 września zakończyliśmy roczne działania projektowe w Stowarzyszeniu Orelec pod nazwą „Pozarządowa dźwignia gminy”. Dofinansowanie organizacja otrzymała od Islandii, Lichtensteinu i Norwegii ze środków mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Partnerem tegoż projektu były: Bieszczadzka Fundacja Rozwoju Postaw Twórczych Orelec Gala oraz Gmina Olszanica, która pomogła zorganizować spotkania z władzami samorządowymi podczas szkoleń zaplanowanych w projekcie, a także sprawowała stały nadzór nad pracami remontowymi w części budynku NSP w Orelcu. Dzięki wyremontowaniu sal powstał tam Gminny Punkt Wspierania Organizacji Pozarządowych z biurem i wyposażoną w sprzęt audio-wizualny salą konferencyjną, w której odbywały się szkolenia dla organizacji ngo’s z terenu gminy i konsultacje. W czasie trwania projektu zostały zrealizowane wszystkie zamierzone cele: zapoznanie się i integracja sektora pozarządowego, wzmocnienie działalności istniejących organizacji, zwiększenie zaangażowania organizacji w rozwój lokalny i regionalny, rozwój współpracy między organizacjami a samorządem lokalnym oraz utworzenie gminnego punktu wspierania organizacji pozarządowych. Dzięki szkoleniom, które odbywały się w Orelcu dla członków organizacji z terenu gminy, uczestnicy projektu uzyskali kompletną wiedzę i umiejętności z zakresu: diagnozowania problemów lokalnych, kreatywnej pracy w grupie, współpracy pomiędzy NGO's i samorządem lokalnym, pracy z komputerem, podstawowych zasad prowadzenia księgowości, tworzenia projektów. A co najważniejsze bliższe wzajemne poznanie organizacji dało możliwość nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń, wspólnego realizowania projektów – czego przykładem był wspólnie napisany wniosek wszystkich kół gospodyń wiejskich „Bieszczadzkie weselisko obrzędowe”.
Na efekty szkoleń nie trzeba było długo czekać – powstały nowe pomysły na projekty w gminie i część z nich otrzymała finansowe wsparcie od organizacji ogólnopolskich i lokalnych. W Orelcu zrealizowano dwa projekty: „„Powrót do tradycji motorem rozwoju wsi”” - dotacja w ramach programu Działaj Lokalnie VII oraz „Tołhaj motorem rozwoju wsi” z programu "Razem możemy więcej” Europejskiej Fundacji Rozwoju Wsi. „JADŁO TRZECH POKOLEŃ” Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich „Olsza” z Olszanicy i „Tradycyjne smaki na szlaku Ekomuzeum Zielony Cień im. Marii Czerkawskiej” Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szkoły w Rudence to również wnioski złożone do programu Działaj Lokalnie VI.
9 września w Pałacu w Olszanicy odbyła się lokalna prezentacja na zakończenie projektu, na której zebrali się wszyscy uczestnicy „Pozarządowej dźwigni gminy”, przedstawiciele samorządu lokalnego na czele z Wójtem Gminy Krzysztofem Zapałą i zaproszeni goście, aby podsumować całoroczne działania i zawiązać koalicję olszanickich ngo’s. Przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczący w szkoleniach otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursów dla liderów ngo’s oraz „Pisania projektu krok po kroku”.
Mamy nadzieję, że podjęte kroki zmierzające do współpracy gminnych organizacji pozarządowych z samorządem zaowocują rozwojem Gminy Olszanica na wielu płaszczyznach.
Magdalena Demkowicz
Komentarze do newsa: dodaj swój komentarz
|
|
|
|