solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl

Oferta programowa zwiedzania Zapory Solina
2006-09-13wydrukuj news

Centrum Informacji o Energii Odnawialnej i Zespół Elektrowni Wodnych Solina po okresie budowania nowoczesnego zaplecza usytuowanego przed bramą wjazdową Elektrowni Wodnej w Solinie jest przygotowane do popularyzowania swoich celów statutowych. Na bazie tegoż zaplecza CI ZEW ma do zaoferowania bardzo ciekawa i ciesząca się niesłabnąca popularnością ofertę zwiedzania Elektrowni Wodnej w Solinie, unikatowej nie tylko w skali krajowej budowli. Dzięki inicjatywie SEO oferta ta została wspaniale wzbogacona o medialną formułę. Dzięki temu osoba korzystająca z tej propozycji wzbogaca się o wiedzę nie tylko z zakresu praktycznego funkcjonowania elektrowni wodnej, ale także o wiedzę teoretyczną, nowocześnie zaprezentowaną w postaci seansu filmowego oraz prezentacji multimedialnych o źródłach energii odnawialnej.

Oferta programowa CI to:

Cześć I - zwiedzanie CI (czas około 20 min).

  • Seans filmowy o energii odnawialnej.

W tej części w nowoczesnej sali multimedialnej zdolnej pomieścić 50 osób prezentowany jest film wykonany na zlecenie SEO. Film przedstawia teorię i praktyczne zastosowanie technologii mających na celu pozyskanie odnawialnych źródeł środowiska naturalnego do produkcji energii takich jak energia słoneczna, geotermia, woda, energia wiatrowa i inne. Film wzbogacony jest o komputerowe wizualizacje procesów produkcji energii oraz prezentuje światowe dokonania w tej dziedzinie ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich inżynierów.

  • Prezentacja gablot o źródłach energii odnawialnej.

Prezentacja ta polega na obejrzeniu gablot prezentujących odnawialne źródła energii oraz historii budowy Elektrowni Wodnej w Myczkowcach i Solinie. Przedstawione są tu unikatowe fotografie z procesu budowy elektrowni wodnych, zarówno od budowy pierwszej na rzece San Zapory ziemnej w Myczkowcach jako niezwykle ciekawe rozwiązanie techniczne polegające na uzyskanie większego spadku i uzyskania większej mocy elektrowni poprzez pominięcie koryta rzeki rurociągiem derywacyjnego i sztolnią ciśnieniową wydrążoną jeszcze przed drugą wojną światową jak również ciekawe i unikalne zapisy archiwalne poszczególnych etapów budowy największej w Polsce i jednej z największych w Europie obiektów hydrotechnicznych – zapory betonowej typu ciężkiego w Solinie. Jest to obiekt innych dokonaniach inżynierskich.

Cześć II - zwiedzanie elektrowni wodnej w Solinie (czas około 45 min).

Po wstępnej prezentacji o odnawialnych źródłach energii odnawialnej zwiedzający przechodzą z przewodnikiem (inż. ruchu lub inną wyznaczoną i kompetentną osobą) na plac manewrowy gdzie wyeksponowane są wirniki turbin klasycznych i odwracalnych na przykładzie których przewodnik nawiąże do obiektu hydrotechnicznego i elektrowni wodnej jako jednego ze sposobów pozyskiwania z odnawialnych źródeł czystej ekologicznie energii – energii wody.

Oprócz tego zwiedzający dowiedzą się o nieodzownej roli zbiornika wyrównawczego Myczkowce, elektrowni wodnej zapewniającej stały i równomierny przepływ w korycie rzeki San poniżej obiektów hydrotechnicznych jak również jednej z najważniejszych ról zespołu zbiorników – gospodarki wodnej, ochrony przed powodzią, zaopatrzenia w wodę. Podczas wycieczki będzie można poznać budowę obu zapór, historii regionu, oraz wyjątkowe walory przyrodnicze, rekreacyjne i turystyczne.

Po prezentacji ogólnej zwiedzanie elektrowni wodnej odbywa się zgodnie z regulaminem zwiedzania a polega na obejrzeniu:

  • Hali maszyn - zwiedzający mają możliwość obejrzenia wnętrza hali maszyn wraz z urządzeniami wytwórczymi, nowoczesną techniką sterowania i wizualizacji, zdolności regulacyjnych oraz w miarę możliwości nowoczesnej nastawni sterującej procesami technologicznymi elektrowni, maszyn i urządzeń elektronicznych, urządzeń pomocniczych do poprawnego i niezawodnego funkcjonowania elektrowni jak i obiektów hydrotechnicznych.
  • Hali turbin – obejrzenie zmodernizowanych turbin wodnych „od środka”. Prezentacja zasad ich działania, myśl techniczną i warunki pracy oraz najistotniejsze dla hydrotechniki, że na styku ze środowiskiem naturalnym nie istnieje żadne zagrożenie jego zanieczyszczenia.
  • Galerii nr 1 – to fundamenty budowli położone poniżej dna jeziora solińskiego, W galerii tej odwiedzający poznają zasady wznoszenia poszczególnych sekcji, instalacji urządzeń kontrolno-pomiarowych zapory oraz sposoby uszczelniania podłoża. Następnie prezentowana jest galeria nr 2, gdzie będzie można zobaczyć kolejną z ciekawostek zapory solińskiej, jaką jest tzw. "fuga oszczędnościowa" jako jedna z 28 szczelin pomiędzy najwyższymi sekcjami zapory.
  • Wychodząc z zapory na plac manewrowy grupa może zadawać pytania do przewodnika o interesujące kwestie techniczne.

Taryfa opłat od grup wycieczkowych

Grupa Wakacyjna: normalny - 14 zł, ulgowy - 10 zł
Grupa zorganizowana: normalny - 13 zł, ulgowy - 9 zł

Więcej na stronie www.turystyka.solina.pl





Komentarze do newsa:   dodaj swój komentarz


Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Statek Tramp Polańczyk
Domki Kapio Solina - Bóbrka
Swobodne Wycieczki
Na Górce
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Chatka Wariatka Solina
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Busy - Bieszczady
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.