Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl |
Nowe książki od Wydawnictwa Ruthenus - Solina
2017-02-06
Początek roku, pomimo zimy panującej nad Soliną przywitał naszą redakcje kilkoma, nowymi książkami, które trafiły do naszej redakcyjnej skrzynki pocztowej, co przez to znaczy, że ukazały się na rynku wydawniczym. Tak więc pragniemy donieść, że nakładem Wydawnictwa Ruthenus w ubiegłym tygodniu trafiły do księgarń dwie nowe książki, które wydają być się ciekawym źródłem wiedzy o Bieszczadach i Podkarpaciu, a miłośnicy regionu Solina na pewno też znajdą w przedstawionych publikacjach coś dla siebie.
Pierwsza z nowości wydawniczych, o której chcemy napisać kilka słów to książka - "Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie". Autorem książki jest dr Łukasz Bajda. Książka jest opracowaniem naukowym, analizującym dokładnie temat polskiej szlachty w okresie saskim i stanisławowskim. Dzięki tej publikacji możemy zglebić informacje na temat np. relacji kościoła ze szlachtą, w tamtym okresie historycznym. W opracowaniu możemy także znaleźć opisy rodów szlacheckich, edukację opisywanych rodów szlacheckich. Pozycja jest ciekawym uzupełnieniem w badaniach dotyczących opisywanych czasów, a także nowym źródłem informacji na temat regionu bieszczadzkiego w tamtym okresie. Publikacja uzupełnia lukę w badaniach związaną z okresem saskim i stanisławowskim na Podkarpaciu i w Bieszczadach.
Autor w 2011 r. wydał książkę pt. "Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa". Warto również przypomnieć, że Łukasz Bajda jest sekretarzem redakcji popularnego w regionie czasopisma historyczno – krajobrazowego "Bieszczady Odnalezione".
Druga z nowości Wydawnictwa Ruthenus, która miała premierę w ub. tygodniu to pozycja - Dziennik Klimkówka 2 VIII 1914 – 24 IV 1915. Dwór Ostaszewskich. Galicyjski epizod z wielkiej wojny, autorstwa Anieli Ostaszewskiej. Książka opracował Krzysztof Sołtysik. Książka jest formą dziennika historycznego, czyli wydarzeń, które rozgrywają się w majątku szlacheckim Ostaszewskich w Klimkówce. Autorka opisuje w niej bardzo osobiste relacje z przeciwnościami losu, które ją spotykały, a zapewne zbliżające się wojska rosyjskie odcisnęły piętno na owych zapiskach. Opisany w w/w książce został obraz małej społeczności, przez co stanowi ciekawy zapis dziejów historycznych.
I ostania, trzecia z książek, o której chcemy donieść, również od Wydawnictwa Ruthenus, to album – "Hucuły. Konie Karpat Wschodnich", który miał swoja premierę kilka tygodni temu (w październiku ub. roku), ale dopiero teraz trafił w nasze progi redakcyjne ;-). Autorem albumu jest Łukasz Grudysz. Pozycja jest bardzo ciekawym utrwaleniem w postaci materiału zdjęciowego hucułów, koni charakterystycznych dla Bieszczad i całych Karpat Wschodnich. Album poza materiałem zdjęciowym, bardzo atrakcyjnym pod wieloma względami, od strony czysto artystycznej zawiera także archiwalne, grafiki hucułów, oraz został dołączony film na płycie dvd ,na temat koni huculskich. Pozycja została wydana w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.
Powyższe publikacje mogą, w co głeboko wierzymy być ciekawym uzupełnieniem półki z książkami dla pasjonatów Soliny i regionu bieszczadzkiego. Wszystkie z wymienionych pozycji można nabyć w Wydawnictwie Ruthenus, jak również w sklepie internetowym wydawnictwa www.ruthenus.pl, a także w najbardziej popularnym serwisie aukcyjnym w Polsce, którego nazwę i adres www zapewne wszyscy znają :-)
A poniżej kilka szczegółów technicznych na temat w/w publikacji
- Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie
Łukasz Bajda Format B5, twarda oprawa, 416 stron na kremowym papierze + 16 stron wkładki kolorowej z ilustracjami, 61 tablic genealogicznych szlachty ziemi sanockiej, indeksy, wiele ilustracji w tekście.
- Dziennik Klimkówka 2 VIII 1914 – 24 IV 1915. Dwór Ostaszewskich. Galicyjski epizod z wielkiej wojny
Aniela Ostaszewska Opracował Krzysztof Sołtysik Format A5, oprawa twarda, szyta, 184 strony, 44 fotografie, Krosno 2016.
- Hucuły. Konie Karpat Wschodnich
Łukasz Grudysz Format 280×205 mm, oprawa twarda, szyta, druk wielobarwny, 144 strony, Krosno 2016
Komentarze do newsa: dodaj swój komentarz
|
|
|
|