solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl

Solina: Bieszczadzka Droga Krzyżowa nie odbędzie się na Tarnicę
2017-03-14wydrukuj news

Na stronach Bieszczadzkiego Parku Narodowego możemy przeczytać informację, że w tym roku Tarnica będzie niedostępna dla uczestników Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej, która odbywała się zawsze w Wielki Piątek,a ta tradycja (drogi krzyżowej na Tarnicę) miała już kilkadziesiąt lat. Tak więc turyści przebywający nad Soliną i spędzający Święta Wielkanocne w licznych pensjonatach, hotelach i innych obiektach noclegowych w Bieszczadach, nie będą mieli szansy uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na najwyższy szczyt Polskich Bieszczad - Tarnicę.

Głównymi argumentami uzasadniającymi ten zakaz jest coroczny, radykalny wzrost liczby pielgrzymów i turystów uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę, przekraczający liczbę 5 tysięcy, gdzie limit dzienny wahał się w granicach 2100 osób. Tak duża liczba pielgrzymów na szlaku na Tarnicę nie potrafiła pomieścić się na wyznaczonych szlakach turystycznych, co w konsekwencji doprowadzało do zadeptywania bieszczadzkiej przyrody. Przy takiej dużej liczbie turystów i pielgrzymów w jednym miejscu, istniała coraz większe ryzyko związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, które jak czytamy na stronie BdPN mimo obecności ratowników GOPR było iluzoryczne.

Dodatkowo w tym terminie przedsezonowym zaplanowany jest remont i naprawa ścieżek turystycznych także na Tarnicę. Jak możemy przeczytać remont planowany jest w dniach 20 marca – 25 kwietnia, tak by z wszelkimi pracami przygotowawczymi zdążyć przed zaczynającym się wkrótce sezonem turystycznym i długim weekendem majowym.

6 lutego na spotkaniu Archidiecezja Przemyska wraz z BdPN podjęła decyzje o nieorganizowaniu Drogi Krzyżowej na Tarnicę w Wielki Piątek, ze względu na argumenty, które w skrócie przytoczyliśmy powyżej. Dyrekcja BdPN jak możemy przeczytać  w wydanym komunikacie postanowiła udostępnić pielgrzymom i turystom przebywając w tym czasie także w okolicach Soliny i innych bieszczadzkich miejscowości innego miejsca do organizacji Piątkowej Drogi Krzyżowej

„Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego podjęła się udostępnienia na Bieszczadzką Drogę Krzyżową utwardzonego traktu z Wołosatego na Przełęcz Bukowską (Rozsypaniec). Na tym szlaku o długości ok. 8 km zainstalowane zostaną kolejne stacje drogi krzyżowej. 8 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową), odbędzie się tu Bieszczadzka Droga Krzyżowa, w której udział weźmie i poświęci krzyż - Jego Ekscelencja Arcybiskup Adam Szal. Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można będzie zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników. ” - pisze na swojej stronie internetowej BdPN.

Reasumując tegoroczna Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa nie odbędzie się tak jak to było tradycją od kilkudziesięciu lat na Tarnicę, tylko w bardziej bezpiecznym miejscu i możliwym do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom tego wydarzenia.
Komentarze do newsa:   dodaj swój komentarz

Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Drozdowka nad Solina
Domki nad Soliną
komlowe Siolo
Kapio domki k/Soliny
Rabe noclegi
Czernyszowka noclegi
Statek Tramp Polańczyk
Czadzie Sioło
Domki Bukowiec
Nowy Dwor nad Solina
Domki Zawoz
Domki Zawóz
Noclegi Nad Solina
Zielony Ruczaj
Panorama Solina
Raj Helmuta
U Adama Solina
Domki Solina
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.