solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl

Solina: Bieszczadzka Droga Krzyżowa nie odbędzie się na Tarnicę
2017-03-14wydrukuj news

Na stronach Bieszczadzkiego Parku Narodowego możemy przeczytać informację, że w tym roku Tarnica będzie niedostępna dla uczestników Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej, która odbywała się zawsze w Wielki Piątek,a ta tradycja (drogi krzyżowej na Tarnicę) miała już kilkadziesiąt lat. Tak więc turyści przebywający nad Soliną i spędzający Święta Wielkanocne w licznych pensjonatach, hotelach i innych obiektach noclegowych w Bieszczadach, nie będą mieli szansy uczestniczyć w Drodze Krzyżowej na najwyższy szczyt Polskich Bieszczad - Tarnicę.

Głównymi argumentami uzasadniającymi ten zakaz jest coroczny, radykalny wzrost liczby pielgrzymów i turystów uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę, przekraczający liczbę 5 tysięcy, gdzie limit dzienny wahał się w granicach 2100 osób. Tak duża liczba pielgrzymów na szlaku na Tarnicę nie potrafiła pomieścić się na wyznaczonych szlakach turystycznych, co w konsekwencji doprowadzało do zadeptywania bieszczadzkiej przyrody. Przy takiej dużej liczbie turystów i pielgrzymów w jednym miejscu, istniała coraz większe ryzyko związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, które jak czytamy na stronie BdPN mimo obecności ratowników GOPR było iluzoryczne.

Dodatkowo w tym terminie przedsezonowym zaplanowany jest remont i naprawa ścieżek turystycznych także na Tarnicę. Jak możemy przeczytać remont planowany jest w dniach 20 marca – 25 kwietnia, tak by z wszelkimi pracami przygotowawczymi zdążyć przed zaczynającym się wkrótce sezonem turystycznym i długim weekendem majowym.

6 lutego na spotkaniu Archidiecezja Przemyska wraz z BdPN podjęła decyzje o nieorganizowaniu Drogi Krzyżowej na Tarnicę w Wielki Piątek, ze względu na argumenty, które w skrócie przytoczyliśmy powyżej. Dyrekcja BdPN jak możemy przeczytać  w wydanym komunikacie postanowiła udostępnić pielgrzymom i turystom przebywając w tym czasie także w okolicach Soliny i innych bieszczadzkich miejscowości innego miejsca do organizacji Piątkowej Drogi Krzyżowej

„Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego podjęła się udostępnienia na Bieszczadzką Drogę Krzyżową utwardzonego traktu z Wołosatego na Przełęcz Bukowską (Rozsypaniec). Na tym szlaku o długości ok. 8 km zainstalowane zostaną kolejne stacje drogi krzyżowej. 8 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową), odbędzie się tu Bieszczadzka Droga Krzyżowa, w której udział weźmie i poświęci krzyż - Jego Ekscelencja Arcybiskup Adam Szal. Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można będzie zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników. ” - pisze na swojej stronie internetowej BdPN.

Reasumując tegoroczna Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa nie odbędzie się tak jak to było tradycją od kilkudziesięciu lat na Tarnicę, tylko w bardziej bezpiecznym miejscu i możliwym do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom tego wydarzenia.
Komentarze do newsa:   dodaj swój komentarz

Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Drozdowka nad Solina
Domki nad Soliną
komlowe Siolo
Kapio domki k/Soliny
Rabe noclegi
Czernyszowka noclegi
Statek Tramp Polańczyk
Czadzie Sioło
Solina Hotel
Domki Bukowiec
Nowy Dwor nad Solina
Domki Zawoz
Chatka Wariatka Solina
Bystre Bieszczady
Domki Zawóz
Noclegi Nad Solina
Zielony Ruczaj
Panorama Solina
Raj Helmuta
U Adama Solina
Domki Solina
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.