Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl |
Gra szklanych paciorków w Galerii Barak
2008-04-25
Galeria "Barak" w Czarnej zaprasza na pierwszy, w ramach projektu "RękoCzyny", pokaz wytwarzania krywulek pt. "Gra szklanych paciorków".
Krywulki to tradycyjna biżuteria karpacka, wytwarzana ręcznie od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę i Karpaty Marmaroskie. Każdy z tych regionów ma swoje charakterystyczne odmiany, kolorystykę i wzornictwo, znajdujące odzwierciedlenie w haftach, rzeźbach, kolorowych pisankach czy obrazach – dla wszystkich wspólna jest jednak technika wytwarzania. Na cienką, mocną nić lub drucik, ręcznie lub przy użyciu specjalnych krosien nanizywano setki kolorowych koralików, które układając się w geometryczny wzór tworzyły piękną ozdobę stroju damskiego i męskiego. Bogactwo zdobnictwa i misterność wykonania świadczyły niejednokrotnie o zamożności panny, która krywulkę nosiła – tak było na Łemkowszczyźnie, gdzie krywule osiągały szerokość 15-20 cm i pokrywały całe ramiona.
Węższe były sylianki, często ozdobione prostym, czarno-czerwonym, charakterystycznym dla regionu, bojkowskim wzorem. Typowo huculskim naszyjnikiem były gerdany długie naszyjniki z przodu zakończone medalionem, noszone - co ciekawe zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Dawniej uważano, że tworzenie biżuterii z koralików powinno być zastrzeżone dla osób o czystym sercu, by wraz z koralikowym cudeńkiem mogły przekazać pozytywną energię komuś, kto będzie nosił koralikowe ozdoby. Ten wymóg z pewnością spełnia bohaterka pierwszego spotkania – artystka, projektantka, instruktor rękodzieła - Ewelina Matusiak – Wyderka.
Ewelina Matusiak – Wyderka jest absolwentką Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Uprawnienia czeladnicze uzyskała z tkactwa i koszykarstwa, jednak od kilku lat , wspólnie z mężem Piotrem, zajmuje się koralikarstwem. Tradycyjnej sztuki wytwarzania ozdób z koralików uczyli się od mistrza koralikarstwa – Andrija Bobyka z Ukrainy. Dla Piotra Wyderki tworzenie krywulek nie jest jedynym zajęciem nawiązującym do tradycji regionu. Na codzień, jako pracownik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku , zajmuje się wytwarzaniem tradycyjnego gontu łupanego, którym pokrywano dachy bojkowskich i łemkowskich chałup. W pracowni Wyderków powstają gerdany, krywulki, syliany, ale także inspirowane wzornictwem ludowym współczesne wyroby – naszyjniki, kolie, bransoletki i kolczyki.
W czasie spotkania będzie można przyjrzeć się warsztatowi pracy, poznać historię i specyfikę wytwarzania krywulek, obejrzeć i kupić prace z najnowszej kolekcji autorki. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach - informacji udziela i przyjmuje zgłoszenia: Pracownia Działań Twórczych „Angoba”, tel. 603 992 119, 605 055 454, angoba@wp.pl
„Gra szklanych paciorków” 3 maja godz. 15.00, Galeria „Barak” w Czarnej
W ramach następnych "RękoCzynów" odbędą się spotkania z koronką klockową, ceramiką, garncarstwem, malowaniem na szkle, bibułkarstwem, a w czasie wakacji , wspólnie ze Stowarzyszeniem Producentów Lokalnych "Bies", zapraszamy na cotygodniowe kiermasze bieszczadzkiego produktu lokalnego.
Codziennie w, działającej przy galerii „Barak”, Pracowni Działań Twórczych "Angoba"{ można wziąć udział w warsztatach ceramicznych i warsztatach malowania na szkle, szczegóły na stronie www.barak.art.pl
Komentarze do newsa: dodaj swój komentarz
|
|
|
|