Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Krośnie, Wydawnictwo Ruthenus i Krośnieńska Biblioteka Publiczna mają zaszczyt zaprosić na uroczystą promocję książki "Leśne Ślady Wiary" autorstwa Edwarda Marszałka, wydanej z okazji 30-lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz na finisaż wystawy obrazów Tadeusza Marszałka, prezentującej leśne kapliczki z terenu Podkarpacia.
Impreza odbędzie się w czytelni Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41 w Krośnie, w dniu 4 czerwca (środa), o godzinie 17.00.
Książka prezentuje historie 30 leśnych kapliczek, zawiera także wykaz dębów papieskich z terenu RDLP w Krośnie.
- Las to nie tylko drzewa. – Pisze we wstępie do książki Stanisław Kowalewski, dyrektor RDLP w Krośnie. - Każdy, kto zna las głębiej, wie, że kryje on wiele cmentarzy, pól bitewnych i miejsc związanych w przeszłości z ludzką działalnością. Często jedynym śladem po tych zdarzeniach są leśne kapliczki, o których pochodzeniu czasem już nikt nie pamięta. W lasach na obszarze RDLP w Krośnie spotkać można kilkaset kapliczek o interesującej historii i architekturze. Ich powstanie wiąże się ze szczęśliwymi i dramatycznymi chwilami, będącymi udziałem ludzi tu żyjących. Często też kryją one w sobie tajemnicze, tragiczne echo wydarzeń sprzed lat. Na wystawie w krośnieńskiej bibliotece artysta plastyk, Tadeusz Marszałek prezentuje kilkadziesiąt pasteli przedstawiających nastrój leśnych kapliczek.
Z okazji promocji książki i wystawy wydane zostały pocztówki z artystycznymi wizerunkami leśnych kapliczek z Podkarpacia.
Fragmenty recenzji książki "Leśne ślady wiary":
(…) Zebrany materiał, wzbogacony o fotografie i dokładne opisy historyczne, mocno przemawia do czytelnika bogactwem swojej treści i pięknym językiem. Książkę tę polecam jako przewodnik po wskazanych przez Autora miejscach, ale także jako doskonały modlitewnik, pomocny w pielgrzymowaniu po pięknych, mało znanych duktach leśnych, służący odnajdywaniu śladów Boga w ciszy przyrody. (ks. dr Jan Cebulak - duszpasterz leśników)
(…) W czasach modnej globalizacji i kultury obrazu popadają w zapomnienie i giną bezpowrotnie dawne ludowe przekazy, legendy i podania. Niemal na naszych oczach zanika „patyna” dziejów, odnosząca się do relacji człowieka i świata przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje więc prezentowana publikacja. (…) Autor przeprowadził żmudne poszukiwania, rekonstruując dzieje kapliczek i cmentarzy – „leśnych śladów wiary”. Zauważyć też trzeba piękną i obrazową polszczyznę, którą napisana jest książka oraz bogatą szatę graficzną. To wszystko sprawia, że omawiane opowieści czyta się jednym tchem. (ks. dr Sławomir Zych - Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)