solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Solina - wydarzenia i aktualności w portalu solina.info.pl

Żubr w Sieci
2008-09-17wydrukuj news

Ponad 100 osób wzięło udział w VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „Żubr w Sieci Natura 2000”, która w dniach 15-16 września 2008 roku obradowała w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Wołosań” w Cisnej. Jej organizatorami byli Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie wraz z Katedrą Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt SGGW w Warszawie.
Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu organizatorów dokonali prof. Wanda Olech z SGGW i Wojciech Szepieciński, pełniący obowiązki dyrektora RDLP w Krośnie. Elementem inauguracji było wręczenie prof. Kajetanowi Perzanowskiemu statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2008, przyznanej mu przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody.

Sesję referatową pierwszego dnia rozpoczął dyrektor Wojciech Szepieciński, który przedstawił krótką charakterystykę lasów regionu oraz specyfiki gospodarowania w nich. Kolejne wystąpienia dotyczyły już wyłącznie spraw związanych z żubrami na obszarze Europy.  
Wśród referatów przewijała się bardzo różnorodna tematyka związana z ochroną tego priorytetowego dla Europy gatunku w ramach sieci Natura 2000.  Kwestie te omawiali: prof. Zbigniew A. Krasiński i prof. Kajetan Perzanowski.  Wśród mówców tego dnia nie zabrakło też leśników, którzy przedstawiali praktyczną stronę ochrony „puszcz imperatora”.  Ryszard Paszkiewicz, nadleśniczy z Baligrodu, zaprezentował „Monitoring żubrów w warunkach Nadleśnictwa Baligród”, zaś Ryszard Gwiżdż i Bogusław Młynarczyk z Nadleśnictwa Niepołomice, przedstawili dorobek ośrodek hodowli żubrów w swym nadleśnictwie. Z kolei Krzysztof Bozik z Nadleśnictwa Waliły mówił o żubrach w Puszczy Knyszyńskiej.
 
Wśród ponad 40 referujących byli też goście z zagranicy. Tommy Svensson przedstawił 30-letnie doświadczenia w półwolnościowej hodowli żubrów w okolicy Eriksberg na południu Szwecji, zaś  Ivan Mizin zaprezentował obecny stan restytucji żubra w centralnej części Rosji, gdzie w trzech odrębnych stadach bytuje 140 zwierząt. Temat choroby niebieskiego języka, przedstawił Rainer Glunz z Niemiec. Bardzo duże zainteresowanie towarzyszyło wystąpieniu gości z Ukrainy. Ivan Parnikoza, Vladimir Borejko i Vladimir Sesin omówili przyczyny i konsekwencje dramatycznego spadku liczebności populacji żubra w ich kraju. Okazuje się, że liczebność ta zmniejszyła się z niemal 700 osobników w 1992 roku do 210-250 obecnie. Jako główne przyczyny tego stanu wymieniano m. in. brak systemowej ochrony gatunku, komercyjne polowania pod płaszczykiem odstrzałów selekcyjnych, a także rozpowszechnione kłusownictwo.
Prezentacja Ukraińców wywarła spore wrażenia na słuchających. Pod jej wpływem uczestnicy konferencji zdecydowali się wystosować list do premier Ukrainy, Julii Tymoszenko, wzywający rząd tego kraju do działań na rzecz ochrony żubra.  
Wśród prezentacji medialnych znalazł się też film Jacka Szarka z Telewizji Rzeszów „Żubr jest dziki w Bieszczadach”, zrealizowany we współpracy z RDLP w Krośnie.

Drugiego dnia konferencji w godzinach popołudniowych, uczestnicy odbyli wycieczkę do zagrody adaptacyjnej w Nadleśnictwie Komańcza. Przebywające akuratnie w niej żubry z Niemiec były sporą atrakcją, gdyż chętnie pozowały do zdjęć. Goście odwiedzili też obelisk upamiętniający 30-lecie sprowadzenia żubrów do Woli Michowej. Tu zaprezentowano fragmenty dawnej kroniki ośrodka hodowli żubrów w Nadleśnictwie Stuposiany.
Organizatorzy, podsumowując konferencję, zwracali uwagę, że było to już szóste tego rodzaju spotkanie o charakterze międzynarodowym, organizowane corocznie w Polsce. Jako sukces wskazywano też, że nasz kraj, jako pierwszy w Europie, w sposób merytoryczny podszedł do wyznaczenia ostoi żubra. Efektem konferencji jest również pierwszy tom zwartej publikacji zatytułowanej „Żubr i jego ochrona”, która będzie się ukazywać co roku pod egidą Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, prezentując nie tylko opracowania naukowe, ale również doniesienia i ciekawostki z życia tych zwierząt.

Edward Marszałek - Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie




Komentarze do newsa:   dodaj swój komentarz


Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Statek Tramp Polańczyk
Domki Solina - Wołkowyja
Swobodne Wycieczki
Na Górce
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Chatka Wariatka Solina
Noclegi Nad Solina
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.