solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Rajskie ( 430 m) - jest miejscowością przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, położoną nad malowniczą zatoką przy ujściu Sanu do Jeziora Solińskiego w odl. km od Leska. Najstarsza wieś nad górnym Sanem, położona u ujścia rzeki do Zalewu Solińskiego.

Nazwa "Rajskie" pochodzi prawdopodobnie od słowa "orne" i wbrew obiegowym opiniom, nie ma nic wspólnego z pięknem okolicy. Obecne usytuowanie i kształt wsi znacznie odbiega zresztą od jej stanu pierwotnego, od czasu, kiedy to w latach sześćdziesiątych, znaczną część osady zalały wody nowopowstałego wówczas Zalewu Solińskiego (pod wodą znalazła się między innymi klasztorna kaplica sióstr zgromadzenia św. Wincentego, przez wiele lat wyłaniająca się z jeziora przy niskim stanie jego wód). Dziś atrakcyjne usytuowanie wsi przyciąga tu wciąż wielu turystów, których trzon stanowią jednak amatorzy wędkowania (są tu jedne z najlepszych łowisk w Bieszczadach), a także zwolennicy ciszy i kontaktu z naturą (co zapewnia sąsiedztwo Otrytu).

Na uwagę turystów zasługują:

Letnia baza domków wczasowych Sanockiego Przedsiębiorstwa Nafty i Gazu z czynnym latem kąpieliskiem nad zalewem solińskim i wypożyczalnią sprzętu pływającego, nowy całoroczny obiekt noclegowy Centrum Wolontariatu Archidiecezji Przemyskiej, urocza dolina Sanu z bezpośrednim sąsiedztwem Parku krajobrazowego Doliny Sanu stanowiącego otulinę BPN z dużą ilością zwierząt puszczańskich i prawdziwymi uroczyskami, widokowe odkryte wzgórza nad zatoką Jeziora Solińskiego dające rozległe panoramy od nowego kościoła na okolicę i wciśniętą w okoliczne wzgórza malowniczą zatokę "bieszczadzkiego morza".

Warto zobaczyć:

  1. Panoramę Jeziora Solińskiego z odkrytego grzbietu nad rzymsko-katolickim kościołem filialnym parafii w Wołkowyi.
  2. Retorty prowadzące suchą destylację węgla (3 miejsca),
  3. Malowniczy przełom Sanu przeciskającego się między masywem Tołstej a pasmem Otrytu,
  4. Uroczą dolinę po wsi Studenne, w której zimą przebywają żubry. Okazja do fantastycznych zdjęć króla puszczy bieszczadzkiej.
  5. Ruiny, wysadzonej w powietrze 24 marca 1980 roku, miejscowej cerkwi parafialnej.
  6. Kurhan, będący pamiątką po istniejącym tutaj w XII w. grodzisku.
  7. Pozostałości kopalni ropy naftowej w południowej części wsi.
  8. Malowniczą kapliczkę na cyplu jeziora, w pobliżu dawnego domu gen. Zygmunta Berlinga.

Rajskie - Noclegi

Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Kapio domki k/Soliny
Rabe noclegi
Statek Tramp Polańczyk
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Domki Zawoz
Chatka Wariatka Solina
Domki Zawóz
Noclegi Nad Solina
Zielony Ruczaj
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Trojslady Bieszczady
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.