solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Zwierzyń (355 m) - to wieś położona w najpiękniejszym przełomie Sanu u stóp lesistej Czulni i Trzech Kopców. Ta letniskowa dziś miejscowość posiada Ośrodek Wypoczynkowy "Uroczysko", sklep, bar, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, dogodne połączenia komunikacyjne PKS. Zielony szlak pieszy górski łączy ją z Zagórzem, Leskiem, Jez. Myczkowieckim i BPN, a szlak spacerowy żółty z Orelcem, pasmem Żukowa, Olszanicą, Rudenką, pasmem Czarnego Działu i Uhercami. Do mostu na Sanie dopływają z pobliskiego rezerwatu bobry z małymi stwarzając niekiedy turystom niebywałe okazje do zrobienia zdjęć. W przełomie Sanu żerują zalatujące tutaj czarne bociany, czaple siwe, kormorany i inne osobliwości ornitologiczne. Przełom Sanu - poniżej elektrowni - najlepsze miejsce do wędkowania w okolicy.

Osobliwości przyrodnicze:

  1. Bobry w starym korycie Sanu w pobliżu ujścia rzeki Olszanki. Rezerwat faunistyczny "Bobry w Uhercach" (pow. 27 ha.) znajduję się między Uhercami a Zwierzyniem w wyrobiskach żwirowych na rzece Olszance. Przed kilkunastoma laty wpuszczono tam potajemnie sprowadzone w Bieszczady bobry, aby się rozmnożyły. Dziś jest ich tak dużo, że zakładają kolejne kolonie i żeremie na pobliskich rzekach i potokach m.in. w Zwierzyniu, Orelcu i okolicy.
  2. Przełom Sanu z ostoją czarnego bociana, czapli siwej i licznych ptaków wodnych. Rezerwat krajobrazowy "Przełom Sanu pod Grodziskiem" - rez. krajobrazowy obejmuje swym zasięgiem malowniczy przełom Sanu pod Grodziskiem w Zwierzyniu wraz z doliną tej rzeki oraz wzgórzem Grodzisko z porastającymi je lasami z licznymi gatunkami roślin chronionych i rzadkich w runie, w tym część wód płynących Sanu. Ochronie podlegają tutaj siedliska leśne lasu mieszanego z grądem subkontynentalnym, żyzną buczyną karpacką, jaworzyną karpacką i jednym z niezwykle cennych stanowisk języcznika zwyczajnego. W pobliżu którego znajduje się coraz bardziej popularne źródełko wody mineralnej w Zwierzyniu.
  3. "Cudowne źródełko" - ok. 1,5 km na południe od wsi przy zielonym szlaku pieszym górskim, i kaplica wybudowana z Kamienia. Zgodnie z legendą znaleziono tutaj krzyż z I poł. XIII w. pochodzący z miasta Limoges we Francji.

Zabytki:
Przy moście nad Sanem zachowała się murowana cerkiew fil. grecko-kat. p.w. Zmartwychwstania Chrystusa z lat 1750 - 99, dziś rz-kat. kościół. Cerkiew murowana z kamienia jest budowlą trójdzielną i orientowaną. Uroku dodaje jej stary kamienny murek ułożony z kamienia rzecznego z Sanu. We wnętrzu znajduje się zabytkowy kielich gładki z sześciolistną stopą z 1840 r. fundacji Jana Chryzostona Kossaka, proboszcza w Rudence. Do 1946 r. cerkiew ta służyła unitom, a dziś jest filialnym kościołem rz-kat. p.w. św. Jana Chrzciciela. W niej to prof. Adam Bochnak odkrył w 1922 r. cenny krzyż limuzyjski, który można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu. Drewniany dom nr. 18 w konstrukcji zrębowej węgłowany na obłap z poł. XIX w. Posiada on od frontu charakterystyczny podcień z tzw. wnęką - zadaszonym przejściem z części mieszkalnej do gospodarczej, nakryty jest czterospadowym dachem , pod którym mieści część gospodarczą i mieszkalną z wozownią obok. Reprezentuje styl etnicznych Bojków. Cmentarz obok cerkwi z nagrobkiem malarza Antoniego Stroińskiego, właściciela wsi w poł. XIX w.

Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Kapio domki k/Soliny
Rabe noclegi
Statek Tramp Polańczyk
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Domki Zawoz
Chatka Wariatka Solina
Domki Zawóz
Noclegi Nad Solina
Zielony Ruczaj
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Trojslady Bieszczady
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.