solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Górzanka ( m) - położona w dolinie potoku Wołkowyjka przy dawnej drodze z Wołkowyi przez Wolę Górzańską, Radziejową i Stężnicę do Wołkowyi jest wsią o charakterze rolniczym, z ludnością powoli zaczynającą doceniać piękne położenie swojej miejscowości i uczyć się czerpać dodatkowe dochody z usług turystycznych. Miejscowość posiada dziś (2006 r.) parafię rzymsko-katolicką, stałe szkolne schronisko młodzieżowe w dawnej szkole, cenną zabytkową cerkiew z jedynym w Polsce rzeźbionym ikonostasem, sklep, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje noclegowe.

Nazwa wsi - według Makarskiego - jest tłumaczeniem na język polski ruskiej nazwy fizjograficznej i pochodzi od słowa hor'anyj - górzysty, co oznacza w praktyce wieś leżącą wśród gór, w górzystej okolicy.

Warto zobaczyć:

  1. Drewnianą trójdzielną unicką cerkiew p.w. św. Paraskiewy z ok. 1718 r. konstrukcji zrębowej z fundacji dziedzica wsi, położona na wzgórzu nad Wołkowyjka w otoczeniu pomnikowych dębów. Wewnątrz ikonostas z większością rzeźbionych ikon. Dziś rz. kat. kościół parafialny.
  2. Pomnikowe dęby przy cerkwi (dziś kościele), w tym ponad 300-letni dąb - pomnik przyrody o obwodzie w pierśnicy 710 cm.
  3. Leśne gospodarstwo szkółkarskie z ośrodkiem edukacji leśnej wyposażonym w pomoce dydaktyczne w masywie leśnym między Górzanką a Bereźnicą Wyżną.
  4. Wodospad "Czarci młyn" na potoku dopływie Wołkowyjki.

Ciekawe postacie związane z miejscowością:

Ks. Adam Bielecki (1811 - 1859) urodził się 19 XII 1811 r. w Górzance jako syn właściciela dóbr. Ochrzczony w parafii rzymsko-katolickiej w Wołkowyi dzieciństwo swoje spędził w tej części Bieszczadów. Rodzice wysłali zdolnego syna do szkół i w 1834 r. otrzymał œwięcenia kapłańskie.

Jako wybitnie zdolny kapłan od razu został mianowany prefektem studiów i wykładowcą historii kościoła w Seminarium Duchownym w Przemyślu. W 1836 r. mianowano go ojcem duchownym w domu poprawy dla księży w Przeworsku, w 1837 r. - wikarym w Stobiernej, w 1839 r. komendantem w Borku Starym, w 1840 r.- kapelanem w Chłopicach, w 1841 r. proboszczem w Haczowie. Ponieważ przez cały wymieniony okres zajmował się pracą konspiracyjną i był dokładnie obserwowany przez policję austriacką został 19 IV 1841 r. aresztowany w Haczowie i po krótkim procesie skazany na karę śmierci, jako osoba wyjątkowo niebezpieczna dla Cesarstwa Austriackiego. Wstawiły się za nim wówczas u Cesarza władze kościelne, świeckie oraz wpływowi ziemianie i został ułaskawiony. Więzienie zamieniono mu na internowanie w klasztorze Reformatów w Bieczu, następnie w 1847 r. u Kapucynów w Rozwadowie. Wszędzie, gdzie tylko się znalazł, zdołał złożyć niepodległościowe organizacje konspiracyjne. Po amnestii ogłoszonej przez cesarza w 1848 r. został mianowany proboszczem w Rymanowie i tam mieszkał przez ostatnich 11 lat swego życia. Jako bardzo znany spiskowiec i patriota został wybrany delegatem na Zjazd Słowiański w Pradze w 1848 r., a następnie posłem polskim z okręgu Rymanów do Sejmu Wiedeńskiego. Zmarł 18 IV 1859 r. w Rymanowie.

Górzanka - Noclegi

Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Kapio domki k/Soliny
Rabe noclegi
Statek Tramp Polańczyk
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Domki Zawoz
Chatka Wariatka Solina
Domki Zawóz
Noclegi Nad Solina
Zielony Ruczaj
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Trojslady Bieszczady
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.