solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Górzanka ( m) - położona w dolinie potoku Wołkowyjka przy dawnej drodze z Wołkowyi przez Wolę Górzańską, Radziejową i Stężnicę do Wołkowyi jest wsią o charakterze rolniczym, z ludnością powoli zaczynającą doceniać piękne położenie swojej miejscowości i uczyć się czerpać dodatkowe dochody z usług turystycznych. Miejscowość posiada dziś (2006 r.) parafię rzymsko-katolicką, stałe szkolne schronisko młodzieżowe w dawnej szkole, cenną zabytkową cerkiew z jedynym w Polsce rzeźbionym ikonostasem, sklep, gospodarstwa agroturystyczne, pokoje noclegowe.

Nazwa wsi - według Makarskiego - jest tłumaczeniem na język polski ruskiej nazwy fizjograficznej i pochodzi od słowa hor'anyj - górzysty, co oznacza w praktyce wieś leżącą wśród gór, w górzystej okolicy.

Warto zobaczyć:

  1. Drewnianą trójdzielną unicką cerkiew p.w. św. Paraskiewy z ok. 1718 r. konstrukcji zrębowej z fundacji dziedzica wsi, położona na wzgórzu nad Wołkowyjka w otoczeniu pomnikowych dębów. Wewnątrz ikonostas z większością rzeźbionych ikon. Dziś rz. kat. kościół parafialny.
  2. Pomnikowe dęby przy cerkwi (dziś kościele), w tym ponad 300-letni dąb - pomnik przyrody o obwodzie w pierśnicy 710 cm.
  3. Leśne gospodarstwo szkółkarskie z ośrodkiem edukacji leśnej wyposażonym w pomoce dydaktyczne w masywie leśnym między Górzanką a Bereźnicą Wyżną.
  4. Wodospad "Czarci młyn" na potoku dopływie Wołkowyjki.

Ciekawe postacie związane z miejscowością:

Ks. Adam Bielecki (1811 - 1859) urodził się 19 XII 1811 r. w Górzance jako syn właściciela dóbr. Ochrzczony w parafii rzymsko-katolickiej w Wołkowyi dzieciństwo swoje spędził w tej części Bieszczadów. Rodzice wysłali zdolnego syna do szkół i w 1834 r. otrzymał œwięcenia kapłańskie.

Jako wybitnie zdolny kapłan od razu został mianowany prefektem studiów i wykładowcą historii kościoła w Seminarium Duchownym w Przemyślu. W 1836 r. mianowano go ojcem duchownym w domu poprawy dla księży w Przeworsku, w 1837 r. - wikarym w Stobiernej, w 1839 r. komendantem w Borku Starym, w 1840 r.- kapelanem w Chłopicach, w 1841 r. proboszczem w Haczowie. Ponieważ przez cały wymieniony okres zajmował się pracą konspiracyjną i był dokładnie obserwowany przez policję austriacką został 19 IV 1841 r. aresztowany w Haczowie i po krótkim procesie skazany na karę śmierci, jako osoba wyjątkowo niebezpieczna dla Cesarstwa Austriackiego. Wstawiły się za nim wówczas u Cesarza władze kościelne, świeckie oraz wpływowi ziemianie i został ułaskawiony. Więzienie zamieniono mu na internowanie w klasztorze Reformatów w Bieczu, następnie w 1847 r. u Kapucynów w Rozwadowie. Wszędzie, gdzie tylko się znalazł, zdołał złożyć niepodległościowe organizacje konspiracyjne. Po amnestii ogłoszonej przez cesarza w 1848 r. został mianowany proboszczem w Rymanowie i tam mieszkał przez ostatnich 11 lat swego życia. Jako bardzo znany spiskowiec i patriota został wybrany delegatem na Zjazd Słowiański w Pradze w 1848 r., a następnie posłem polskim z okręgu Rymanów do Sejmu Wiedeńskiego. Zmarł 18 IV 1859 r. w Rymanowie.

Górzanka - Noclegi


Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Statek Tramp Polańczyk
Domki Solina - Wołkowyja
Swobodne Wycieczki
Na Górce
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Chatka Wariatka Solina
Noclegi Nad Solina
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.