solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Polanki (450 - 502 m) - to dawna wieś (obecnie osada leśna) połozona na lewym brzegu Solinki, w niewielkiej wąskiej dolinie otoczonej stokami widokowej Patroli (894 m), a za rzeką stokami 776 m. Od północy graniczy ona z Terką, a od południa z Bukiem. Na miejscu dawnej wsi - zniszczonej po II wojnie światowej - powstała w latach 1957 - 1960 osada leśna wybudowana przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Leśnego "Bieszczady" dla pracowników leśnych zajmujących się pozyskiwaniem drewna z okolicznych lasów. Przed laty - obok niej nad Solinką - zlokalizowała swoją Stanicę Harcerską Koszalińska Chorągiew ZHP. Leśna utwardzona stokówka prowadząca serpentynami przez schodzące w dolinę grzbiety Patroli (Korbani) łączy Polanki z górnym Bukowcem i pozwala na odbycie ciekawej wycieczki rowerowej lub pieszej.

Warto zobaczyć:

  1. Kapliczkę Kibakowa nad urwistym brzegiem nad rzeką Solinką. Niemal zawsze palą się w niej świeczki.
  2. Malownicze koryto rzeki Solinki z wielkimi głazami i progami skalnymi, szczególnie piękne w okresie złotej jesieni. Wymarzone miejsce dla fotografików.
  3. źródełko pod skałką Wilpla za mostem po prawej stronie rzeki Solinki.
  4. Skałę Moczacza w rezerwacie "Sine Wiry" na stromym grzbiecie po prawej stronie rzeki Wetlinki w pobliżu jej ujścia do Solinki.

Legendy i ciekawostki:

O kapliczce Na szczycie urwiska nad Solinką - skrajem ktorego szła ongiś droga - znajduje się osobliwa kapliczka, w której niemal zawsze palą się świeczki. Turyści zadają sobie pytanie, kto je zapala na tym bezludziu? Szukają też legend z miejscem tym związanych.

Tradycyjne przekazy najstarszych mieszkańców Terki informują, iż kapliczkę tę postawił w tym miejscu pod koniec XVIII w. ówczesny dziedzic ich wsi Michał Krajewski, jako wotum dziękczynne za ocalenie życia. Gdy wracał z Cisnej bryczką powożoną przez pijanego fornala Jakuba nad urwiskiem spłoszyły się konie i Jaśnie Pan runął do rzeki nie ponosząc żadnego uszczerbku na zdrowiu. Dziękując Bogu za ocalenie życia zaznaczył to niebezpieczne miejsce kapliczką, aby podróżujący oddawali się Bogu w opiekę na tym niebezpiecznym odcinku drogi.

Inna z legend głosi, że po wybudowaniu kościoła w Wołkowyi postanowiono przewieźć tam cudowną ikonę Matki Bożej Łopieńskiej słynącą już od 2 wieków łaskami. W miejscu, gdzie stoi dziś kapliczka woły ciągnące wóź z cudownym wizerunkiem Madonny zatrzymały się i nikt nie był w stanie zmusić ich do dalszej drogi. Uznano to znak dany przez Opatrzność i procesja z "cudowną ikoną" wróciła z powrotem do Łopienki.

Miejsce postawienia kapliczki jest dość osobliwe i zadziwiające. Badacze zauważyli, że zatoczony z tego miejsca promień o długości 5 km wyznacza okręg, w którym znajduje się aż 14 wsi, w tym 8 dziś nie zamieszkanych: Jaworzec, Łopienka, Łuh, Radziejowa, Studenne, Tworylne, Tyskowa i Zawój.

Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Kapio domki k/Soliny
Rabe noclegi
Statek Tramp Polańczyk
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Domki Zawoz
Chatka Wariatka Solina
Domki Zawóz
Noclegi Nad Solina
Zielony Ruczaj
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Trojslady Bieszczady
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.