solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Polanki (450 - 502 m) - to dawna wieś (obecnie osada leśna) połozona na lewym brzegu Solinki, w niewielkiej wąskiej dolinie otoczonej stokami widokowej Patroli (894 m), a za rzeką stokami 776 m. Od północy graniczy ona z Terką, a od południa z Bukiem. Na miejscu dawnej wsi - zniszczonej po II wojnie światowej - powstała w latach 1957 - 1960 osada leśna wybudowana przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Leśnego "Bieszczady" dla pracowników leśnych zajmujących się pozyskiwaniem drewna z okolicznych lasów. Przed laty - obok niej nad Solinką - zlokalizowała swoją Stanicę Harcerską Koszalińska Chorągiew ZHP. Leśna utwardzona stokówka prowadząca serpentynami przez schodzące w dolinę grzbiety Patroli (Korbani) łączy Polanki z górnym Bukowcem i pozwala na odbycie ciekawej wycieczki rowerowej lub pieszej.

Warto zobaczyć:

  1. Kapliczkę Kibakowa nad urwistym brzegiem nad rzeką Solinką. Niemal zawsze palą się w niej świeczki.
  2. Malownicze koryto rzeki Solinki z wielkimi głazami i progami skalnymi, szczególnie piękne w okresie złotej jesieni. Wymarzone miejsce dla fotografików.
  3. źródełko pod skałką Wilpla za mostem po prawej stronie rzeki Solinki.
  4. Skałę Moczacza w rezerwacie "Sine Wiry" na stromym grzbiecie po prawej stronie rzeki Wetlinki w pobliżu jej ujścia do Solinki.

Legendy i ciekawostki:

O kapliczce Na szczycie urwiska nad Solinką - skrajem ktorego szła ongiś droga - znajduje się osobliwa kapliczka, w której niemal zawsze palą się świeczki. Turyści zadają sobie pytanie, kto je zapala na tym bezludziu? Szukają też legend z miejscem tym związanych.

Tradycyjne przekazy najstarszych mieszkańców Terki informują, iż kapliczkę tę postawił w tym miejscu pod koniec XVIII w. ówczesny dziedzic ich wsi Michał Krajewski, jako wotum dziękczynne za ocalenie życia. Gdy wracał z Cisnej bryczką powożoną przez pijanego fornala Jakuba nad urwiskiem spłoszyły się konie i Jaśnie Pan runął do rzeki nie ponosząc żadnego uszczerbku na zdrowiu. Dziękując Bogu za ocalenie życia zaznaczył to niebezpieczne miejsce kapliczką, aby podróżujący oddawali się Bogu w opiekę na tym niebezpiecznym odcinku drogi.

Inna z legend głosi, że po wybudowaniu kościoła w Wołkowyi postanowiono przewieźć tam cudowną ikonę Matki Bożej Łopieńskiej słynącą już od 2 wieków łaskami. W miejscu, gdzie stoi dziś kapliczka woły ciągnące wóź z cudownym wizerunkiem Madonny zatrzymały się i nikt nie był w stanie zmusić ich do dalszej drogi. Uznano to znak dany przez Opatrzność i procesja z "cudowną ikoną" wróciła z powrotem do Łopienki.

Miejsce postawienia kapliczki jest dość osobliwe i zadziwiające. Badacze zauważyli, że zatoczony z tego miejsca promień o długości 5 km wyznacza okręg, w którym znajduje się aż 14 wsi, w tym 8 dziś nie zamieszkanych: Jaworzec, Łopienka, Łuh, Radziejowa, Studenne, Tworylne, Tyskowa i Zawój.


Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Statek Tramp Polańczyk
Domki Solina - Wołkowyja
Swobodne Wycieczki
Na Górce
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Chatka Wariatka Solina
Noclegi Nad Solina
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.