solina-top
SOLINA - Bieszczadzkie Morze w portalu solina.info.pl - noclegi, domki, hotele, baza noclegowa

Orelec (390 - 410 m) - to wieś położona na terenie Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.u podnóża pasma Żukowa w odległości 10 km od Leska, przy znanej turystycznej trasie do Soliny. Otaczają ją malownicze wzgórza o nazwach lokalnych: od płn. Polowanka (491 m) - w paśmie Żukowa, od wschodu Stefkowa Góra (511 m) - tzw. Sinica, od płd. Rubeń (464 m) - obok szkółek leśnictwa, od zachodu Michałowiec (461 m) - dziś polana w pobliżu strzelnicy z widokiem na Park Krajobrazowy Gór Słonnych, szybowisko w Bezmiechowej i otoczenie Jeziora Myczkowieckiego. W miejscowości znajduje się drewniany rzymsko-katolicki kościół filialny p.w. św. Józefa (dawna cerkiew z ok. 1740r.), w budowie nowy kościół pallotyńskiej parafii rz.-kat. w Bóbrce (stan surowy zamknięty), szkoła podstawowa, sklep spożywczy, 2 puby-piwiarnie w centrum wsi, wzorcowe leśne gospodarstwo szkółkarskie Leśnictwa Orelec, gospodarstwo krzewów ozdobnych, mały tartak, warsztat samochodowy.

Ze wsi rolniczej Orelec powoli przeobraża się w wieś turystyczną. Posiada już znaczną bazę noclegową: całoroczne Domki Wczasowe "Szept" i pensjonat Chata "Magija", gospodarstwa agroturystyczne (5), gospodarstwa z pokojami gościnnymi (7), Zajazd "Nad Stawami" z restauracją i częścią hotelową przy nich oraz 6 stawami hodowlanymi pstrąga i karpia w pięknej dolinie na końcu wsi. Miejscowość włączona jest również do sieci szlaków spacerowych w kolorze żółtym wytyczonych wokół Kotliny Uherczańskiej i przy znakowanej kolorem zielonym "przyrodniczej ścieżce edukacyjnej" łączącej wieś i lesiste pasmo Żukowa z masywem Kozińca i Jeziorem Myczkowieckim.

Na uwagę zasługują:

Zabytkowa cerkiew drewniana z ok. 1740 r. otoczona drzewami z pomnikowym ok. 300-letnim dębem - pomnikiem przyrody obok niej. Wg ustnego (nie potwierdzonego jednak przekazu), budynek cerkwi św. Anny był wcześniej kościołem w Uhercach i został tutaj przeniesiony ok. 1757 r. po ufundowaniu przez właścicieli stojącego tam do dziś kościoła barokowego, otoczonego murem obronnym. Niemniej jest cennym zabytkiem przeszłości i liczy już ponad. 250 lat.

Murowana XIX w. kapliczka św. Anny przy szosie w pobliżu sklepu spożywczego.

Dwór w Orelcu dziś nie istnieje. Został spalony podczas bombardowania wsi przez samoloty sowieckie we wrześniu 1944 r. Na jego miejscu stoi szkoła podstawowa. Można przypuszczać, iż od XVI wieku był on na stałe wpisany w krajobraz wsi, skoro już w1580 r. istniał folwark. Potwierdzają to źródła od 1784 r. do 1944 r.

Orelecki kamień - pomnik przyrody Za pierwszym zabudowaniem po prawej stronie szosy od strony Uherzec zielona ścieżka przyrodnicza przechodzi z pasma Żukowa na Michałowiec (471 m) i do pomnika przyrody - skałki - zwanej popularnie "Oreleckim kamieniem". Jest on wychodną ławicą z piaskowca, której czas nadał oryginalną sylwetkę. Z nim też wiąże się znana legenda "Kamienne serce macochy" spisana przez Oskara Kolberga i spopularyzowana przez Andrzeja Potockiego.


Wołkowyja noclegi
Polańczyk hotel
Statek Tramp Polańczyk
Domki Solina - Wołkowyja
Swobodne Wycieczki
Na Górce
Czadzie Sioło
Unitra Polanczyk
Domki Bukowiec
Chatka Wariatka Solina
Noclegi Nad Solina
Raj Helmuta
Caryńska Ustrzyki Górne
Terbowiec Ustrzyki Górne
Domki Solina
Apartamenty - Zajazd Pod Carynska
Solina | Wiadomości | Miejscowości | Atrakcje | Noclegi | Mapa Soliny | Polityka Prywatności | Kontakt

Serwis SOLINA info.pl używa pliki cookies. Korzystając ze strony Solina.info.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.